Mydlo z voňavého paneláka: Rodinné tajomstvo si strážia

     Duchovným otcom tejto rodinnej firmy je stredoveký ľudový liečiteľ fráter Cyprián z Červeného Kláštora na Pieninách, známy legendárny lietajúci mních.

Majiteľka malej popradskej fi rmy Ľubica Mačugová (48) vysvetľuje: „Aj preto sme našej fi rme zameranej na výrobu ručne tvarovaných mydiel, šampónov a krémov z liečivých bylín dali meno Cyprianus. Kamaldulský mních, ktorého považujeme za čestného člena fi rmy, ma s manželom inšpiroval svojím presláveným herbárom, v ktorom zlisoval a opísal liečivý účinok 238 bylín rastúcich najmä na horských lúkach Zamaguria a pod tatranskými končiarmi,“ dodáva.

Voňavé suroviny

     Keď sa na popradskom sídlisku Západ hocikoho opýtate na výškový blok Diamant, zakaždým dostanete rovnakú odpoveď: „Ľahko nájdete, vôňa vás k nemu privedie, ak nemáte akurát nádchu, určite ho neminiete.“ Mladá Popradčanka Lívia Štefaňáková istý čas bývala na tomto sídlisku a na každodennú cestu do školy, kde kedysi učila, si dnes spomína s nostalgiou: „Keď sme sa presťahovali na iný koniec mesta, každé ráno mi chýbala cesta okolo najvoňavejšieho paneláka na Slovensku. Aj keď som si urobila zachádzku, stálo to za to. Každé ráno som mala pri bloku Diamant dojem, že nekráčam po rušnom sídlisku, ale po tatranskej lúke plnej kvitnúcich kvetov a bylín. Človek sa hneď zrána naladil na pozitívnu strunu...“ Z výškového paneláka urobila najvoňavejšie miesto v Poprade minidielňa na výrobu mydla, ktorá sa pred dvomi rokmi usídlila v nebytovom priestore na prízemí.

     Glycerínové mydlo sa robí vo veľkej forme, z neho sa potom ručne tvarujú malé mydielka.

Pani Mačugová si skromne myslí, že ich výrobný program nie je ničím výnimočný. Veď bývali časy, keď sa na Slovensku varilo mydlo azda v každej druhej domácnosti. Akurát, že kedysi si šporovlivé gazdinky varili mydlo z kostí, manželia Mačugovci používajú voňavejšie suroviny i receptúry. „Z Francúzska, najmä Provensalska, sme si priviezli tradičné receptúry, ktoré na varenie mydla využívajú dary prírody. Mám dosť dobre zmapovaných výrobcov mydiel vo svete, myslím si, že najkvalitnejšie vyrábajú v južných krajinách, kde sú základom na výrobu kvalitného mydla olivové a mandľové oleje. V Provensalsku radi používajú aj kokosový a palmový olej. Luxusné voňavé mydlá sú dnes typické pre arabský svet. A my sme ich osvedčené recepty obohatili o skúsenosti frátra Cypriána, ktorý vo svojej dobe poznal liečivú moc bylín tak ako málokto. Skrátka, máme to šťastie, že sa nám podarilo skĺbiť recepty najlepších výrobcov mydla s poznatkami, ktoré vo svojom diele zanechal kamaldulský mních.“

Byliny z juhu Európy

     Keď sa pani Ľubica s dcérou chystala vyrobiť doma v kuchyni prvé olivové mydlo s bylinkami, povedala si, že čo prospieva žalúdku, určite neuškodí mydlu. Ani pleti. S dcérou nazbierali na brehu podtatranskej bystriny za vrece lopúchov a skúsili vyčarovať olivové mydlo s lopúchom. „Lopúch je v ľudovom liečiteľstve veľmi obľúbený, odvary z jeho koreňa naše staré mamy používali na masáž pokožky. Premiérová vzorka nám potvrdila, že sme na dobrej ceste. A prišli sme aj na to, že nám vlastne netreba vymýšľať nič nové pod slnkom, iba oprášiť staré receptúry. Tekuté ricínové, palmové, kokosové či olivové oleje skombinované s liečivými bylinami tvoria základ našej receptúry. A ich variabilita je v podstate nekonečná. Na území Slovenska rastie v Božej lekárni tritisíc rastlín, stále mám na pamäti staré porekadlo, že nieto na svete byliny, ktorá by na niečo nebola.“

     Výrobu mydiel má na starosti Anna Michalíková.

Mačugovci mali šťastie aj pri hľadaní dodávateľov liečivých bylín, ktorých našli predovšetkým na južnom Slovensku a v krajinách južnej Európy. Preto ich výrobky, hoci sú z podhoria Vysokých Tatier, voňajú juhom. Pri omamnej vôni mydla s levanduľou mi tak trocha prišlo ľúto, že nemajú aj dodávateľa bylín z lúk pod tatranskými štítmi či z planín Slovenského raja. Viem si živo predstaviť, aká by to bola fascinujúca vôňa. Ibaže s bylinami rastúcimi na území národných parkov vo fi rme manželov Mačugovcov rátať nemôžu, pretože na chránenom území je ich zber zakázaný. A vypestovať vysokohorské byliny kdesi na nížine, to asi nepôjde.

Pestovanie liečivých rastlín má v Európe dlhú tradíciu. Veď už v ôsmom storočí vydal cisár Karol Veľký zoznam liečivých rastlín, ktoré museli záhradníci pestovať v jeho záhradách. Liečivé rastliny sa tradične pestovali aj v kláštoroch, kde z nich mnísi pripravovali lieky a bylinné likéry. Na kvalitu bylín, ktoré vo firme Cyprianus pridávajú do mydiel, šampónov, kozmetických krémov i olejov, je veľmi dôležité ich správne vysušenie. „Čerstvé bylinky používať nemôžeme, pretože pri nich dochádza k rozkladným procesom, pri ktorých obsah účinných látok rýchle klesá,“ poznamenáva na margo slovenských a zahraničných dodávateľov pani Mačugová.

Rodinné tajomstvo

     Samozrejme, že všetky receptúry Mačugovcov preverilo popradské pracovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR. Jeho pracovníci pravidelne berú na kontrolu aj výrobky, ktoré fi rma predáva vo vlastných predajniach v Poprade, Prešove a Spišskej Novej Vsi. Mnohých zákazníkov do nich posielajú lekári, ktorí majú s výrobkami firmy Cyprianus dobré skúsenosti. „Ľudia často podliehajú móde, keď závistlivo pozerajú na exotické rastliny, hľadajú všeliek v ženšene či vo švédskych kvapkách, a pritom si neuvedomujú, že naše lúky sú vlastne najlacnejšou lekárňou. Olivové mydlá vyrábané zastudena sú bohaté na vitamíny E, A, D. Lekári ich odporúčajú pacientom trpiacim na lupienku či atopický ekzém. Glycerínové mydlá z našej dielne zasa podporujú hojenie akné a antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré im dodávajú liečivé byliny, pomáhajú k lepšiemu hojeniu mnohých plesňových chorôb. Liečivé účinky majú aj naše bylinné šampóny, pri ich výrobe sa tiež opierame o staré receptúry našich prarodičov. Starí ľudia odjakživa vedeli, že lopúch je dobrý proti lupinám, žihľavu zberali, aby zabránili predčasnému vypadávaniu vlasov, harmančekový odvar používali proti svrbeniu pokožky na hlave, odvar z kôry brezy podporuje rast vlasov,“ hovorí o využívaní starých receptov pri výrobe moderných kozmetických prípravkov pani Mačugová.

     Liečivé účinky pridávajú mydlám sušené byliny.

Isteže, receptúry na výrobu bylinných mydiel, krémov či šampónov nerozdávajú vo fi rme len tak spakruky, po stovkách vzoriek a pokusov ich manželia Mačugovci považujú tak trocha za svoje rodinné tajomstvo. Ale predavačky v ich troch predajniach vedia o bylinkách všetko, aby zákazníkom vedeli poradiť, ktoré mydlo či šampón je najvhodnejší na ich pleť. „Navyše všetci ôsmi pracovníci našej minifi rmy teraz dostali úlohu nájsť spoľahlivého dodávateľa kozieho mlieka, ktoré skončí v novom výrobku – bylinnom mydle s kozím mliekom,“ prezrádza najbližšie plány Ľubica Mačugová, ktorá oživuje zabudnuté a neraz aj ohrdnuté receptúry frátra Cypriana a starých ľudových liečiteľov.           ZDROJ: PETER LIČÁK

Nechce sa vaše dieťa umývať? Dajte mu hračku do mydla

18.08.2013(33/2013)Doniesli ste si z dovolenky pri mori za hrsť mušlí? Použite ich pri výrobe mydla podľa receptu Ľubice Mačugovej (49) z Popradu.

 

Autor: Peter Ličák

Ak je dovolenka ešte pred vami a chystáte sa augustové dni prežiť na chalupe, za ktorou sú lúky posiate liečivými bylinami, môžete ich využiť pri výrobe dekoratívneho mydla s liečivými účinkami. Svojich priateľov potešíte netradičným, vlastnoručne vyrobeným darčekom.

Nebojte sa fantázie!

Pani Mačugová, majiteľka firmy zaoberajúcej sa výrobou liečivej kozmetiky, má naporúdzi množstvo receptov aj na jednoduchú výrobu domáceho mydla. Ak už budete unavení z vylihovania pri vode alebo vaše dovolenkové dni ochladí dážď, vyskúšajte jeden z najjednoduchších spôsobov výroby mydla. „A nezabúdajte, že fantázii ani novým nápadom sa netreba brániť,“ odporúča hlavná „alchymistka“ popradskej firmy Cyprianus.

Do mydla môžete použiť aj malé mušle.

„Základom dovolenkového čarovania pri výrobe kreatívneho mydla, ktoré môže mať sto, ak nie tisíc podôb, vôní a farieb, je glycerínová mydlová hmota. Môžete ju kúpiť v predajniach s kreatívnymi potrebami. Kilogram stojí asi 11 eur, dá sa z neho vyrobiť až 20 mydielok,“ približuje prvý krok pri výrobe netradičnej zábavy pani Mačugová.

Druhou podmienkou pri výrobe mydla je forma, do ktorej roztopenú glycerínovú hmotu nalejeme. Ani tu sa fantázii hranice nekladú, predajne s domácimi potrebami ponúkajú veľký výber foriem na pečenie. Pani Mačugová hovorí, že v prípade núdze možno roztopenú glycerínovú hmotu naliať aj do téglikov od jogurtov alebo do formičiek, s akými sa hrajú deti na pieskovisku. „Ak nepoužívate klasické silikónové formy používané na pečenie malých koláčikov, musíte inú formu dobre namastiť olivovým olejom, aby sa z nej mydlo dalo ľahko vylúpnuť,“ upozorňuje autorka mnohých originálnych receptov liečivej kozmetiky.

Do foriem pridáme liečivé rastliny.

Mydlo so šperkom

Glycerínovú hmotu rozpustíme v horúcom vodnom kúpeli za 20 – 30 minút, nemiešame ju, aby sme zabránili vzniku bubliniek, ktoré by pokazili estetický vzhľad mydla. Pred naliatím rozpustenej hmoty nasypeme do formy liečivé bylinky. „Levanduľa dá mydielku výnimočnú vôňu a je všeliekom na mnoho neduhov, nechtík lekársky dá mydlu protizápalové účinky, je potom vhodné aj na umývanie drobných rán na koži. Mydlo s harmančekom pôsobí upokojujúco na opálenú pokožku. Blahodarné účinky má kozie mlieko alebo lyžička bambuckého masla,“ radí pani Mačugová.

Glycerínovú mydlovú hmotu roztopíme vo vodnom kúpeli.

Na zlepšenie liečivých účinkov mydla radí pridať do horúcej glycerínovej hmoty voňavé esencie z ezoterických predajní. Levanduľová či eukalyptová aróma dajú mydlu až rozprávkovú vôňu. Mydlá z neprehľadnej glycerínovej hmoty odporúča Ľubica Mačugová jemne prifarbiť potravinárskymi farbami, ktoré kúpite v drogérii. Ale môžete použiť aj vyslovene prírodné farbivá, napríklad cviklovú či čučoriedkovú šťavu.

„Ak máte deti či vnúčatá, ktoré sa nerady umývajú mydlom, urobte im priesvitné mydielko s hračkou vnútri. Najlepšie sa na to hodia malé hračky z umelej hmoty, napríklad také, aké ukrývajú kindervajíčka. Manželke či frajerke môžete do mydla zaliať malý šperk, na darčekové mydlá sa dajú využiť aj pekné kamienky či mušle, ktoré ste si doniesli z dovolenky pri mori,“ radí na záver pani Ľubica Mačugová.